Detox
20. decembra 2022
Vianoce čas pokoja alebo zhonov a stresu? Ako tieto azda najpopulárnejšie sviatky v roku na nás pôsobia?
Pre silne veriacich ide o deň narodenia ich spasiteľa, pre tých menej veriacich zase o čas strávený v kruhu rodiny a blízkych. Mal by to byť čas radosti, pokoja a spolupatričnosti. Je tomu ale naozaj tak? V období predvianočných sviatkov je na človeka kladená enormne veľká psychická záťaž, aj keď si to neuvedomujeme v plnom rozsahu. Či už je to v práci potrebou stihnúť všetky deadliny do konca roka, či už je to vlastnou potrebou stihnúť všetko, čo sme si zaumienili alebo snahou splniť očakávania druhých. Všetci sa ponáhľajú a neraz môžeme medzi ľuďmi pozorovať závisť aj súťaženie kto z koho. Je to ale nutné?
Vďaka týmto, ako i ďalším faktorom sa stupňuje psychická záťaž na náš organizmus, stupňuje sa naše vnútorné napätie, postoj voči druhým, a tak ľahšie sa dostávame do konfliktov a hádok. V ľuďoch drieme vo zvýšenej miere neopodstatnené napätie, vnútorný tlak a stres. Počas Vianoc miera umelo vytvoreného stresu stúpa priamo úmerne zo zvýšenými nárokmi na jednotlivca. Predvianočné upratovanie, nakupovanie darčekov, stavanie stromčekov, svetelná výzdoba, vypekanie koláčikov a iné drobnosti nás dokážu plne zamestnať. Každý chce všetko stihnúť, a čo viac, každý chce byť pripravenejší ako ten druhý.
A je to naozaj potrebné? Prečo veľa z tých vecí robíme? Častou odpoveďou je, lebo sa to tak vždy robilo ... Tieto zaužívané práce (ako napríklad vianočné upratovanie) pritom vychádzajú na základe tradícií, ktoré ale v minulosti mali iné dôvody, ako sú tie naše. Napríklad to spomínané upratovanie vychádzalo z toho, že naši predkovia počas väčšiny roka robili na poliach a keď prišla zima, bol ideálny čas na upratanie domu, vymaľovanie atď. Toto je ale ten najzaťažujúcejší prístup, aký môže človek zaujať. Berie si tým na seba bremeno, ktoré nemusí byť schopný niesť.
prečo nebyť o samote?
Možno si poviete, že lepšie byť na sviatky sám, ale ani to nemusí byť dobré riešenie. Lebo Vianoce zvýrazňujú to čo prežívame. A práve to je dôvod, prečo mnohých ľudí prepadne cez sviatky úzkosť, smútok, alebo sa prehĺbia rodinné konflikty a krízy. Ako hovorí doktor D. Fabián: „Kto je ladený prevažne optimisticky a radostne, spravidla ho Vianoce postrčia k ešte väčšej radosti. Kto má chronickú smutnú náladu, prenesie si ju do Vianoc, a tie ju ešte viac umocnia. Základný model je, že sila tohto sviatku ‚potencuje‘ naše prežívanie,“ . Ten vie aj z vlastnej praxe potvrdiť, že práve pred vianočnými sviatkami enormne narastá záujem klientov o stretnutie s psychológom.
Dôvodov na takéto prežívanie samozrejme môže byť veľa, napríklad: „Súvisí to s tým, že by chceli mať ozaj pekné a čarovné Vianoce a prežiť príjemné stretnutie s ľuďmi okolo seba, a teda chcú svoje nedorozumenia vyriešiť do Vianoc. A to sa nie vždy dá. Naopak, niekedy sa aj celkom pokojne a harmonicky žijúca dvojica alebo rodina cez sviatky rozvadí, pretože sa ocitne v inej situácii, vytrhnutej z každodennej reality,“ . Dôvodom okrem vyššie spomenutého zhonu, upratovania atď. ale takisto môžu byť spomienky a zážitky z detstva, kedy si človek „porovnáva“ to, čo zažil cez sviatky ako malý s aktuálnym stavom. Môže sa tak cítiť osamelý, chorý, rozhádaný s partnerom, čo mu na psychike nepridá, stáva sa rozčarovaným a to je tak ďalší zdroj smútenia. Na našu psychiku v posledných rokoch často pozitívne nepôsobí ani pochmúrne počasie a krátky deň a dlhá noc. Nedostatok slnečného svetla alebo prevaha tmy takisto navodzujú zvláštnu náladu.
predstava pokojných Vianoc
Človeku však môže pokaziť náladu nielen konfrontácia s vlastným detstvom, ale aj s ideálom Vianoc. Podľa D. Fabiána médiá a celá propagačná kultúra vnucujú človeku predstavu, že Vianoce majú byť nádherné, tiché, pokojné a meditatívne sviatky plné porozumenia a lásky Toto očakávanie a jeho nesplnenie – pretože život je trochu iný než ilúzie – je ďalším dôvodom, prečo sa ľudia cez Vianoce trápia.
„Niektorí ľudia si povedia, že nepodľahnú tlaku emócií. Rezignujú na tradičný spôsob trávenia Vianoc, idú na chatu alebo do hotela, objednajú si vianočný pobyt ... A potom im je tam smutno, že nie sú vo svojom obľúbenom domácom prostredí,“ hovorí odborník.
Medzi 5 najčastejších stresorov Vianoc patria
- tlak vytváraný okolím
- tlak spôsobený reklamami
...ale aj
- finančné ťažkosti
- rodinné problémy
- samota
čo s tým?
Základným aspektom zvládania nadmerného stresu je naučiť sa vážiť si sám seba, a určiť si priority, ktoré sú pre Vás skutočne tie dôležité. Ak Vás už smútok prepadne, skúste možnosti vpravo.
Medzinárodné štúdie ukázali, že pozitívny vplyv na naše duševné zdravie môžu mať aj niektoré vianočné tradície. Napríklad Dr. Birgitta Gaterslebenová, enviromentálna psychologička na University of Surrey tvrdí, že existuje veľa dôkazov, že živé vianočné stromčeky pomáhajú ľuďom zbaviť sa stresu. "Ľudia, ktorí žijú v blízkosti prírody vykazujú oveľa väčšiu pohodu a spokojnosť so životom. Dnes už máme k dispozícii množstvo dôkazov, ktoré naznačujú, že ľudia sa zotavia rýchlejšie od stresu a psychickej únavy, keď sú vystavení prirodzenému prostrediu, na rozdiel od toho "falošného"," dodala odborníčka na životné prostredie. Dokonca bolo preukázané, že rastliny v kancelárii majú priaznivý vplyv na pohodu a kreativitu pracovníkov. Po celé stáročia si ľudia zdobili svoje domovy v zime rastlinami ako napr. brečtan, záliv či vavrín. Starovekí Egypťania používali zelené vence ako symbol večného života. "Zelené rastliny majú schopnosť všetko oživiť. Hĺbka farieb živých stromov a vôňa - to je to, čo vplýva na ľudí. Interiér dokážu hneď rozžiariť a vdýchnuť jej život," hovorí psychologička. Preto ak máte radi živé vianočné stromčeky, neváhajte si ich zaobstarať, a ak Vás odrádza množstvo ihličia doma alebo iné negatívne faktory, skúste do Vášho príbytku priniesť aspoň viac zelene. Taktiež zdobenie príbytku na Vianoce v predstihu posilňuje ducha, lebo táto činnosť má tendenciu vyvolávať príjemné spomienky z detstva a spôsobuje, že ľudia sa cítia príjemnejšie. Príprava dekorácií a ich rozmiestňovanie pomáha človeku vracať myseľ do obdobia detstva, ktoré pre väčšinu z nás bolo pozitívnym obdobím. Obdobím stráveným s rodinou, priateľmi či návratom k rodinným tradíciám ... hovorí psychoterapeutka Amy Morin. „Sústredenie sa na tieto spomienky vzbudzuje šťastné pocity," vysvetlila. Táto sviatočná nostalgia tiež podporuje darcovstvo a láskavosť, čo sú ingrediencie zlepšujúce náladu. „Altruizmus sa znásobuje v decembri a keď ľudia začínajú viac dávať a obdarovávať, robí ich to šťastnejšími,“ tvrdí Morin, ktorá je autorkou knihy "13 vecí, ktoré mentálne silní ľudia nerobia".
Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of Environmental Psychology (Environmentálna psychológia) predvianočné zdobenie dokonca môže ľuďom pomôcť zblížiť sa so susedmi. „Tí, ktorí nemajú v činžiaku alebo v okolí veľa priateľov, môžu použiť práve dekorácie a ďalšie vianočné podnety ako prostriedok na priblíženie sa k iným ľuďom,“ uvádza sa v štúdii. Ľudia, ktorí si v predvianočnom a vianočnom období bohato zdobia príbytky, sú považovaní za „priateľskejších“ a „otvorenejších“. Práve výzdoba a rozhovory o nej predstavujú podľa psychológov jednoduchý spôsob, ako nadviazať konverzáciu.
Ak vás prepadne smútok:
- dobrým liekom proti smútku vie byť spoločnosť
- nesnažte sa izolovať
- snažte sa nepripúšťať si všetko čo sa stalo tak vážne
- nechajte minulosť minulosťou
- v prípade negatívnych myšlienok sa vyplačte, vyventilujte, nedržte to v sebe
- žite v prítomnosti
- myslite pozitívne
- zamestnajte si myseľ niečím pekným
- oprášte staré záujmy, vhodný je šport, hudba, meditácia, maľovanie
- pripravte si upokojujúci bylinkový čaj
- ak je to potrebné, užite svoj liek, navštívte lekára, psychológa
Avšak pozor! Niektorí ľudia vianočnej výzdobe nefandia a nevyvoláva to v nich dobré pocity. „K takým patria napríklad tí, ktorí prišli v nedávnom čase o niekoho blízkeho,“ varuje Morin.
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako môžete pomôcť svojim deťom na ceste životom? Budovať odolnosť detí je jedným z veľmi dobrých riešení. Pretože im pomáha jednoducho sa vyrovnať so stresom, ako i náročnými životnými situáciami. Pokiaľ vás zaujíma téma budovania odolnosti detí v každodennom živote, prečítajte si tiež náš článok na tému sisu. Zmieňovali sme sa o ňom aj v tomto článku: https://www.mystresship.com/poznate-finske-sisu/ . Pri písaní tohto článku sme tiež vychádzali z odbornej publikácie „Vývoj resilience v detsví a dospělosti“ od autorky Ivy Šolcovej, ako i vedeckých štúdii na túto tému. Prajeme príjemné čítanie! 🙂
Ak chcete byť vždy informovaní, čo je u nás nové, sledujte náš facebook, kde sa hneď dozviete všetky novinky. Link na sledovanie tu: mystresship – Domov | Facebook . Za vaše zdieľania a like vám budeme vďační.