What is stress?
15. apríla 2020Stres a príroda
17. októbra 2020Možno si hovoríš že stres na teba nepôsobí ...
1.)
Ale to že ho nemusíš na sebe cítiť ešte neznamená že tvoje telo sa s ním nestretáva!
10 minút O strese
Práve procesmi vplyvu stresu na imunitu sa zaoberá nový prudko sa rozvíjajúci vedný odbor psychoneuroimunológia. Prečo ho spomíname? Ten skúma interakciu medzi psychickými a imunologickými procesmi a možno neuveríš ale prináša veľmi zaujímavé výsledky.
Samotné účinky stresu na imunitu závisia od povahy stresu, dĺžky jeho trvania a tiež jeho intenzity. Doterajšie poznatky nasvedčujú, že pokiaľ je stres krátkodobý (napr. skúška v škole). tak vyvoláva skôr efekty v podobe zvýšenia imunitného systému.
2.)
Oproti tomu ale dlhotrvajúci stres, ako napríklad už skúškové obdobie, dlhodobé vzťahové problémy alebo osamelosť vyúsťujú do imunosupresie mnohých imunitných mechanizmov. Teda do obmedzenia schopnosti organizmu reagovať na podnet tvorbou protilátok. Práve toto obmedzenie tvorby protilátok zväčša vyústi do zvýšenej náchylnosti organizmu na infekčné a nádorové ochorenia. Túto skutočnosť dokazuje množstvo výsledkov dosiahnutých v pokusoch s experimentálnymi zvieratami ako aj pri psychosomatických klinických pozorovaniach.
Pri hodnotení vplyvu stresu na imunitný systém človeka treba brať do úvahy aj jeho celkový zdravotný stav – podstatne väčšie zmeny sa preto pozorujú u starších ako u mladých ľudí, u pacientov liečených cytostatikami alebo radiačnou terapiou, u osôb so zníženou imunitou.
Zisti či trpíš stresom ...
Väčšinu času = 3
Veľakrát = 2
Občas = 1
Vôbec = 0
Celkom určite a bude to veľmi zlé = 3
Áno, ale nebude to veľmi zlé = 2
Trochu, ale netrápi ma to = 1
Vôbec nie = 0
Veľkú časť dňa = 3
Veľakrát = 2
Občas, ale nie príliš často = 1
Len príležitostne = 0
Vždy = 0
Obyčajne = 1
Málokedy = 2
Vôbec = 3
Vôbec nie = 0
Občas = 1
Dosť často = 2
Veľmi často = 3
Vôbec nie = 0
Občas = 1
Dosť často = 2
Veľmi často = 3
Často = 3
Niekedy = 2
Zriedka = 1
Veľmi zriedka = 0
Ak je tvoje celkové skóre vyššie ako osem, potom pravdepodobne trpíš stresom. Skús trénovať relaxácie a po určitom čase vyplň dotazník ešte raz a porovnaj výsledky.
Tak ako si dopadol?
3.)
A čo konkrétne vyvoláva v našom organizme?!
Bunky nášho imunitného systému pokiaľ je všetko v poriadku registrujú v organizme prítomnosť baktérií, vírusov, nádorov a pod., proti ktorým organizujú imunitnú odpoveď. Počas nej produkujú protilátky, ale aj cytokíny. Avšak pokiaľ náš organizmus je v chronickom strese spúšťa nadprodukciu cytokínov. A práve cytokíny nám môžu pokiaľ sme v chronickom strese spôsobiť problém! Ako je to možné?
4.)
Cytokíny sa rozlišujú na ...
cytokíny podporujúce zápalové procesy a cytokíny brzdiace zápalové procesy. Cytokíny podporujúce zápalové procesy sa starajú o to, aby pri vniknutí pôvodcu ochorenia do organizmu došlo k silnejšiemu prekrveniu tkaniva potrebného na zničenie pôvodcu ochorenia,. Cytokíny brzdiace zápalové procesy sa naproti tomu starajú o to, aby po úspešnom zničení pôvodcu ochorenia zápal opäť odznel. Cytokíny podporujúce a brzdiace zápalové procesy sú pri dobre fungujúcej imunitnej reakcii k dispozícii v potrebných množstvách – sú v rovnováhe. Táto rovnováha je predpokladom toho, aby bol pôvodca ochorenia efektívne zničený, ale aj aby sa imunitná reakcia opäť zastavila. Striedanie pôsobenia cytokínov podporujúcich zápalové procesy a protizápalových cytokínov teda reguluje efektívny priebeh imunitnej ochrany.
Okrem toho že cytokíny v správnom fungovaní regulujú priebeh imunitnej ochrany tak sa jedná o molekuly bielkovín, pomocou ktorých sa vzájomne dorozumievajú bunky imunitného systému, ale ich reči rozumejú aj bunky nervového a endokrinného systému. Vďaka tomu imunitný, nervový a endokrinný systém tvoria jeden veľký spoločný superinformačný systém a nad tým všetkým stojí psychika. Výsledkom tejto „spolupráce“ imunitného, nervového a endokrinného systému je regulácia (aktivácia alebo supresia) imunitných odpovedí organizmu na infekčné, nádorové a autoimunitné choroby.
5.)
Vďaka psychoneuroimunológii môžeme povedať že psychický stav jedinca významne ovplyvňuje obranyschopnosť jeho organizmu proti infekciám a nádorom. Takže ak aj stres necítiš to ešte neznamená že na tvojom organizme sa neprejavuje.
Preto ak chceme posilniť svoj imunitný systém, je veľmi rozumné začať od psychiky. Ako správne začať sa dozvieš vo videu nižšie
Pokiaľ vás téma pôsobenia stresu na imunitný systém zaujala veľmi nás to teší. Budeme radi ak si prečítate aj naše ďalšie články. V nich sa napríklad dozviete o vplyve prírody na náš organizmus Stres a príroda - poraz stres overenými technikami (mystresship.com) . Alebo o pocitoch a ich vplyve na naše telo Naše pocity a ich vplyv na naše telo - poraz stres overenými technikami (mystresship.com)
Neváhaj, a pozri si i ďalšie články o strese. Ak sa chceš dozvedieť viac, len za 5,99€ odomkneš celú časť O strese, ako i balíček relaxácií na podporu imunity.
Získaj aj ostatné časti, ktoré sú v platenej verzii. Je to jednoduché a rýchle!