Laické formy zvládania stresu
5. apríla 2020Dopady stresu
7. apríla 2020Ľudí často pletie to, že stres pretrváva dlhú dobu od vymiznutia problému. Zrejme ste zistili, že ste museli zvládať náročné problémy, ktoré ste mali vo vašom živote a teraz, keď pominuli, zrazu neviete, ako prestať používať svoje obranné mechanizmy, aj keď už nemajú význam.
1.)
Myšlienky - konanie - pocity
Zdravý rozum hovorí, že keď váš život plynie pokojne, stres by mal vymiznúť. V tomto, ako aj v ďalších aspektoch stresu zdravý rozum až tak dobre nefunguje. Jednoducho povedané - keď sa vás raz stres zmocní, jeho zovretie trvá. Dôvodom je, že stres sa sám živí a potravu mu poskytujú Myšlienky, Konanie a Telo. Aby sme prestali stres podporovať, a tak ho dostali pod kontrolu, musíme pochopiť, ako stres sám seba živí.
2.)
Myšlienky
Predstavte si niekoho, kto má problém zaspať následkom stresu. Jeho myšlienky sa točia okolo svadby, na ktorej sa musí ďalší deň zúčastniť. Jeho myšlienkový pochod je nasledovný: "Nechce sa mi do toho, nezvládnem to. Keď som napätý, nemôžem kľudne sedieť a každý to hneď uvidí. Nebudem nič jesť, lebo sa mi môže stať, že budem musieť zvracať. Budem mať suché ústa a nebudem môcť hovoriť. Prečo nemôžem jednoducho ísť a zvládnuť to, ako každý iný?" O čo tu ide? Tento muž má zjavne veľa obáv. Očakáva to najhoršie - všetci uvidia jeho stres, bude zvracať, nebude schopný hovoriť. Myslí si, že je horší ako iní ľudia. Je si istý, že sa nebude vedieť správne zachovať.
3.)
Telesné príznaky a konanie
Je veľmi pravdepodobné, že tieto myšlienky odštartujú TELESNÉ PRÍZNAKY. Keď si ľahne a všetky tieto problémy mu budú víriť v hlave, bude sa zvyšovať jeho stres a s tým aj telesné symptómy. Jeho srdce sa rozbúcha, zvýši sa napätie svalov a cíti nepríjemné pocity v bruchu. Ťažšie sa mu dýcha a necíti sa dobre. Jeho myseľ sa naladí tak isto ako jeho telo, čo samozrejme podporuje stres, a tým sa mení jeho správanie. Namiesto toho, aby sa odpútal od týchto myšlienok a telesných príznakov a bol schopný zaspať, obracia a prehadzuje sa, robí si ťažkú hlavu, vstáva a ide do kuchyne jesť. Od bolesti hlavy si zoberie tabletku.
4.)
Späť pri myšlienkach
"Cítim sa hrozne. Ide mi roztrhnúť hlavu. Ak nezaspím, zajtra zo mňa nič nebude. Bol by som padnutý na hlavu, keby som zajtra išiel v takomto stave na svadbu. Dostal by som sa do problémov. Radšej tam nepôjdem". Ako vidíte, vyhýba sa tomu, aby čelil tejto hrozbe. Nie je schopný vidieť, ako by si mohol poradiť a zvládnuť svoje stresové myšlienky. Hoci mu po tabletke môže byť chvíľu lepšie, aj tak má pocit, že svoju rodinu sklamal (a aj seba). Jeho sebadôvera sa zasa zníži. Keď znova bude musieť niekde ísť, vyhýbanie sa spôsobí, že bude menej schopný a nedokáže takýmto situáciám v budúcnosti čeliť. Je v bludnom kruhu.
Ako ukazuje diagram, tieto symptómy sa navzájom podporujú. Keď sa raz dostanete do tohto bludného kruhu, budete sa dostávať stále viac a viac do problémov. Preto aj počas neprítomnosti stresových situácií sa stres podporuje a udržuje pri živote sám. A preto sa ovládanie stresu zameriava postupne na kontrolu Myšlienok, Konania a Telesných symptómov, čím dochádza k prelomeniu bludného kruhu.
This content is restricted to subscribers