Ja-jazyk alebo prečo niekedy hovoriť radšej o sebe
10. mája 2022Vplyv mentálnej pohody na športový výkon
24. augusta 2022Viete, kto je najlepší lekár? Predsa smiech!
Áno, vieme, že minimálne doktor Gregory House zo seriálu Dr. House by s týmto úvodom nesúhlasil, ale predsa len sa poďme pozrieť na to, prečo je smiech pre nás a náš organizmus užitočný. Už v antickom Grécku lekári odporúčali smiať sa na posilňovanie pľúc a regeneráciu organizmu. Následne aj starovekí myslitelia vo svojich dielach vnímajú smiech ako univerzálny prostriedok, ktorý uzdravuje a oslobodzuje.
Hovorí sa „Veselá myseľ, pol života“ . Či je to pravda je na vašom zvážení, v každom prípade smiech do nášho života prináša pocit radosti, šťastia a harmónie. Takéto pôsobenie vplýva na celý náš organizmus, zmierňuje aktuálny stres, napätie, zlepšuje našu náladu a dáva nám chuť tešiť sa. To samozrejme výraznou mierou vplýva na náš duševný stav. A ako viete už z našich predchádzajúcich článkov, ten vplýva i na naše fyzické zdravie (psychosomatika).
Teraz sa už ale poďme pozrieť bližšie na tento jeden zo základných prejavov ľudských emócií z pohľadu jeho vplyvu na náš organizmus. Aký sled procesov teda smiech v našom tele ovplyvňuje?
1.)
Psychické zdravie
Začneme tým, ktorý sme už v úvode článku načrtli. Psychické zdravie. Pravidelný smiech a úprimné zasmiatie sa nám pomáha navodiť pocity pohody a uvoľnenia. Najmä pri psychicky náročných dňoch nám táto forma „terapie“ môže pomôcť zabudnúť na každodenné problémy a uvoľniť našu myseľ od každodenných starostí. Stres je bohužiaľ už našim nechceným každodenným spoločníkom. Počas smiechu sa v našom tele zvyšuje hladina endorfínov - tzv. hormónov šťastia. Okrem toho smiech krátkodobo zvyšuje srdcovú frekvenciu. Tým naše telo ako keby dávalo najavo svoj „reset“. Toto pôsobenie smiechu tak môže ľuďom v strese / stresových situáciách vďaka efektu vzplanutia a následného upokojenia pomôcť ho aspoň čiastočne odbúrať.. Chápeme, že motivácia k smiechu je v stresových situáciách mizerná, no predsa len stojí za vyskúšanie. Niektoré štúdie dokonca tvrdia, že 1 minúta dobrého – srdcového smiechu má podobný účinok ako 30 minút uvoľňujúceho tréningu a 10 minút intenzívneho cvičenia. Alebo že kvalitný smiech uvoľní vaše svalstvo lepšie, ako klasická masáž. Precvičuje totiž vonkajšie aj vnútorné svaly. Nevieme v tomto prípade s istotou tvrdiť, že to tak je, ale za pokus to stojí. Veď predsa, život s úsmevom je krajší a hádam teda aj zdravší. A čo je najlepšie! Je to zadarmo. 😊
2.)
Znižuje krvný tlak
Aký môže mať vplyv na krvný tlak? Stres a negatívne emocionálne stavy môžu výrazne zvýšiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. A práve smiech v našom organizme štartuje pozitívne emócie. Tie aktivujú pre telo zdraviu prospešné hormóny, ako napríklad endorfíny, ktoré napomáhajú lepšiemu zdravotnému stavu človeka. Výskumníci v Grazi formou terapie smiechom napríklad zistili, že smiech pomáha pri znižovaní samotného krvného tlaku u pacientov, ktorí prežili infarkt. Pri smiechu sa totiž krátkodobo zrýchli pulz až na 130 úderov za minútu, čo pomáha nášmu kardiovaskulárnemu systému.
Téme prevencie pred infarktom sa venovali aj vedci na z University of Maryland. Vyšetrili cez 300 pacientov, z ktorých polovica už mala infarkt alebo iné ochorenia srdca. Zdraví kandidáti udávali oveľa častejšie, že sa smejú na každodenných situáciách ako skupina, ktorá už bola ošetrovaná na srdce.
3.)
Zmierňuje bolesť
Ako by mohol smiech vplývať na naše vnímanie bolesti? Na prvý pohľad sa nám to môže zdať zvláštne, ale smiech stimuluje hormóny s názvom katecholamíny, vďaka ktorým sa do tela uvoľňujú endorfíny. A práve ich šírenie nám pomáha cítiť sa šťastne, čo má za následok že sa znižuje náš pocit stresu, úzkosti alebo bolesti.
Takúto formu liečby už aplikujú od roku 2003 na Goerge Washington University Medical Center, kde doktor Howard Bennet uvádza "Najsľubnejšie sa zdá využitie humoru v súvislosti s bolesťou". Takáto forma rozptýlenia, ako ďalej píše, má za následok utlmujúce až sedatívne účinky: "Humor má potenciál zobrať stres. To im dáva možnosť zabudnúť na strach a bolesť - aj keď len na krátku dobu.“ Vedci z University of California v roku 2007 publikovali štúdiu, v ktorej potvrdili, že sledovanie zábavných relácií zvyšuje u detí toleranciu k bolesti. Na základe týchto poznatkov odporúčali využitie v medicínskej praxi, napríklad keď̌ deti musia strpieť̌ náročný či nepríjemný zákrok. Samozrejme k podobným pozitívnym efektom smiechu dochádza aj u dospelej populácie.
4.)
Zlepšuje dýchanie
Tak, ako sme už v predchádzajúcich článkoch písali (napr. tu: Ako dychové cvičenia ovplyvňujú život), dýchanie považujeme za činnosť, ktorú vykonávame bez premýšľania. Avšak ako už viete, túto základnú fyziologickú činnosť nie každý z nás vykonáva správne. A práve z dôvodu nesprávneho dýchania dochádza k nedostatočnému okysličovaniu organizmu. A to zasa vedie k tomu, že organizmus nefunguje tak, ako by správne mal. Aj vďaka smiechu ale môžeme s týmto problémom bojovať. Pri smiechu je totiž nutné zhlboka dýchať, vďaka čomu sa do tela dostáva viac kyslíka a organizmus sa okysličuje správne. Pomáha tiež pri nádychoch, pretože pomáha rozširovať dýchacie cesty a celý proces dýchania je tak vykonávaný správne. Samozrejme smiať sa nemôžeme od rána do večera, a tak je dôležité, pokiaľ nedýchame správne, naučiť sa to. K tomu vám samozrejme pomôže vyššie v tomto odstavci spomenutý článok.
5.)
Spaľuje kalórie
Toto sme si nechali ako posledný bod pre tých, ktorí práve chudnú do plaviek! Nie, nežartujeme, aj keď sme si vedomí toho, že to môže znieť absurdne! Smiechom sa naozaj dajú spaľovať kalórie. Smiech totiž uvádza do pohybu brušné svaly, a preto funguje aj ako nenápadný druh cvičenia. Práve pri smiechu aktívne zapájame naše brušne svaly ktoré sa naťahujú a posilňujú. Okrem toho sa tiež pri smiechu stimuluje činnosť tráviacich orgánov, čo pomáha naštartovať metabolizmus a spaľovať kalórie. Aj vďaka tomu vie potom organizmus fungovať lepšie. Dokonca v niektorých článkoch sa dočítate, že smiech trvajúci 10 až 15 minút spáli až 40 kalórií. Alebo že pokiaľ sa stokrát zasmejete, spálite rovnaké množstvo kalórií, ako keby ste štvrť hodinu jazdili na stacionárnom bicykli. Nevieme, na základe akých vedeckých výskumov sa k týmto informáciám v článkoch dostali, v každom prípade ide o zaujímavosti.
Na záver pár zaujímavých informácií
Ak sa rozhodneme smiech vyskúšať ako „liečebnú metódu“, mali by sme mať na pamäti, že náš mozog je poriadne šikovný. Dokáže rozoznať falošný a predstieraný smiech. A samozrejme tie pozitívny efekt na náš organizmus nemajú ... Možno ste to nevedeli, ale niektorí ľudia majú panický strach zo smiechu? Trpia totiž nie bežnou geliofóbiou! Pokiaľ to so smiechom myslíte vážne, vyrazte do spoločnosti. Vedci zistili, že v spoločnosti iných ľudí sa smejeme približne 30-krát častejšie, ako keď sme sami. Dokonca ženy sa smejú oveľa častejšie ako muži. A to až o neuveriteľných 127 percent! A na záver posledná „pikoška“ pre mamičky. Ak má vaše bábätko nekvalitný spánok, viac sa smejte! Mlieko matky, ktorá sa smeje, obsahuje viac melatonínu, a ten pozitívne vplýva na spánok vášho drobca.
„Humor nie je iba odvádzanie pozornosti od pochmúrnej reality krízy,” uviedol pre denník New York Times doktor Michael Miller, kardiológ z Lekárskej fakulty Univerzity of Maryland v Baltimore. „Je to víťazná stratégia, ako zostať zdravým tvárou v tvár každodennej realite, ktorej čelíme.” Ako povedal Jan Werich „Smiech je sviatkom tváre“. Nebojme sa smiať, smiech a úsmev nikoho nič nestojí. Dáva radosť a pohodu. A aj keď dobrá nálada nevyrieši tvoje problémy, ale nahnevá toľko ľudí, že stojí zato si ju udržať! 😊