Budujme odolnosť našich detí
22. júla 202110 tipov na zlepšenie koncentrácie pozornosti
12. októbra 2021„O význame zdravia najlepšie svedčí to, že zdravý žobrák je šťastnejší než chorý kráľ" - Arthur Schopenhauer
Dnešná uponáhľaná doba kladie na človeka čoraz väčšie nároky. Nie je pre to prekvapením, že ľudia sa uchyľujú k sedavému spôsobu života, lebo sú po práci jednoducho unavení a „nevládzu“. Sedavý spôsob života však pre nás nie je prirodzený. Nedostatok pohybu sa odráža na zdravotných problémoch, bolestiach, ale i psychických ťažkostiach, životnej spokojnosti alebo dokonca sebavedomí. Veľa ľudí si však neuvedomuje, že cvičenie nemusí znamenať len dvíhanie činiek v posilňovni. Cvičením môžu byť aj každodenné prechádzky, práca na záhrade či akýkoľvek pohyb, ktorý vám robí radosť.
prečo je pre mňa pohyb prospešný?
Plusov, ktoré pravidelný pohyb prináša, ako určite viete, je pre naše telo a fyzické zdravie mnoho. Pravidelný pohyb pôsobí ako prevencia voči civilizačným ochoreniam, pričom u niektorých ochorení je odporúčaný ako súčasť liečby. Fyzická aktivita udržuje kardiovaskulárny systém v kondícii, pomáha pri zvládaní diabetu, znižovaní hmotnosti, udržiavaní normálnej hladiny cholesterolu, krvného tlaku či dokonca zlepšuje prietok krvi v mozgu. Byť v kondícii tiež znižuje vaše riziko infarktu či mŕtvice. je preukázané, že pravidelné cvičenie znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka.
Ak však máte problém s tým, ako sa napriek týmto benefitom do cvičenia „dokopať“, pomôcť vám s tým môžu nové výskumné zistenia z oblasti psychického zdravia. Do súčasnosti najväčšia štúdia skúmajúca vplyv cvičenia na psychické zdravie bola publikovaná v časopise The Lancet Psychiatry. Výskumníci zozbierali dáta od viac ako 1,2 milióna respondentov z USA a prišli ku skutočne zaujímavým záverom.
Bolo zistené, že osoby, ktoré cvičili, mali v ostatnom mesiaci o 42% menej dní, kedy sa cítili „na dne“, než osoby, ktoré necvičili. Všetky typy cvičenia boli tiež spojené s menším počtom psychických ťažkostí, pričom ako najúčinnejšie sa ukázali tímové športy, cyklistika, aeróbna aktivita a cvičenie v posilňovni v dĺžke 45 minút 3 až 5 krát týždenne.
je toho oveľa viac ...
Pozitív, ktoré však cvičenie prináša, je oveľa viac. Dokáže napríklad pozitívne vplývať aj na vaše sebavedomie. Potvrdzujú to aj množstvá výskumných štúdií. K zvýšeniu sebavedomia u osôb došlo napríklad vďaka zlepšeniu fyzickej kondície. Príjemným vedľajším účinkom pravidelnej aktivity, ktoré určite privíta veľa z nás, sú aj telesné zmeny, resp. zlepšenie kompozície tela
Cvičenie je spojené s pozitívnymi pocitmi a vyššou úrovňou životnej spokojnosti. Určite to poznáte, keď ste sa po a počas fyzickej aktivity cítili spokojnejší a šťastnejší, či dokonca priam v eufórii. Tieto pocity sú spôsobené vylučovaním „hormónu šťastia“, endorfínu, ktorý sa uvoľňuje počas cvičenia. Nie na darmo hovorí, ak máte zlú náladu, choďte ju „vycvičiť“. Podľa výskumov je však celkový pocit pohody spojený nielen s vylučovaním hormónov pri cvičení, ale i zvýšeným pocitom vlastnej kompetencie a nezávislosti. Nie je predsa nad to, keď sa naučíte niečo nové, alebo vidíte vo svojom cvičení pokrok. 😊
Fyzická aktivita pomáha zvládať niektoré psychiatrické diagnózy. Výskumníci zistili, že cvičenie môže znižovať pocity depresie alebo úzkosti. Napríklad u osôb vykonávajúcich aeróbne cvičenia (beh, plávanie, turistika) boli zaznamenané pozitívne zmeny v nálade. Z tohto dôvodu sa v súčasnosti do terapie odporúča zakomponovať takisto fyzickú aktivitu. Niektoré štúdie ukazujú, že u pacientov s depresiou, ktorí systematicky počas 4 mesiacov vykonávali aeróbne cvičenia došlo k podstatnému zníženiu depresívnych symptómov. Podobné výsledky sú zaznamenané aj u pacientov s úzkostnými poruchami.
Súčasné zistenia tiež ukazujú, že aktívne cvičenie je faktorom, ktorý pomáha odďaľovať „starnutie mozgu“ resp. neurodegeneráciu. Aerobická kondícia dokáže spomaliť prirodzený úbytok mozgového tkaniva, ktorý je spôsobený vekom. Bolo výskumne dokázané, že aktívnejšie osoby sa dokážu taktiež jednoduchšie sústrediť a rýchlejšie spracovávať informácie z prostredia.
Máte problémy so spánkom? Je na čase si zacvičiť! Výskumy poskytujú dôkazy o tom, že cvičenie vám môže pomôcť so zaspávaním, ale i dlhšiu dobu vás udržuje v štádiu hlbokého spánku. Len 30 minút aeróbneho cvičenia vám môže v daný deň zlepšiť kvalitu vášho spánku. Síce nie je známe, ako mechanizmus vplyvu cvičenia na spánok funguje, určite stojí za to to vyskúšať. Odborníci odporúčajú však necvičiť tesne pred spaním, pretože to vaše telo zahreje a môže v konečnom dôsledku priniesť opačný efekt, ktorým je sťažené zaspávanie. Ak však hľadáte aj iné tipy ohľadom zlepšenia kvality vášho spánku, môžete si prečítať aj ďalší náš článok zameraný špeciálne na túto problematiku: https://www.mystresship.com/problemy-so-spankom/. Môžete si tiež prečítať o spánku a jeho vplyve na naše zdravie tu: https://www.mystresship.com/ako-vplyva-spanok-na-zdravie/.
- Odbúranie stresu
- Zlepšenie nálady
- Zvýšenie sebavedomia a životnej spokojnosti
- Pomoc pri zvládaní psychických porúch a psychiatrických diagnóz
- Zlepšenie zaspávania a spánku
- Zlepšenie kondície
- Prevencia rôznym telesných ochoreniam
VERÍME, ŽE UVEDENÉ DÔVODY VÁS MOTIVOVALI K POHYBU. AK CHCETE ZAČAŤ CVIČIŤ, ALE NEVIETE AKÁ AKTIVITA BY BOLA PRE VÁS „TÁ PRAVÁ“, POZRITE SA NA NIŽŠIE UVEDENÉ TIPY.
Beh – jeho výhoda spočíva v jeho jednoduchosti – k behu nepotrebujete nijaké špeciálne vybavenie ani tréning. Je tiež finančne nenáročné a pri správnom rozvrhu dokážete si ním pomerne rýchlo vybudovať kondíciu. Pomáha udržiavať normálny krvný tlak, zaisťuje flexibiltu vašich ciev, a teda znižuje riziko infarktu či pomáha udržiavať normálnu váhu. Jeho zdravotných benefitov je skutočne mnoho, stačí len začať.
Jóga – v súčasnosti veľmi populárna forma cvičenia. Okrem toho, že vám pomáha nadobúdať silu a flexibilitu, pomáha prostredníctvom kontrolovaného dýchania i zlepšovať vaše dýchacie vzorce. Učí vás byť trpezlivým a v prítomným v danom okamihu.
Jóga – v súčasnosti veľmi populárna forma cvičenia. Okrem toho, že vám pomáha nadobúdať silu a flexibilitu, pomáha prostredníctvom kontrolovaného dýchania i zlepšovať vaše dýchacie vzorce. Učí vás byť trpezlivým a v prítomným v danom okamihu.
Plávanie – plávanie môže byť dobrou alternatívou behu pre ľudí so zranením alebo obmedzením pohyblivosti. Posilňuje kardiovaskulárny systém, posilňuje telo, nezaťažuje kĺby a dokonca pomáha pri zvládaní symptómov sklerózy multiplex
Turistika – podobne ako rýchla chôdza, turistika zlepšuje vašu kardiovaskulárnu kondíciu a posilňuje telo. Okrem iného, pobyt v prírode účinne pôsobí proti stresu – po náročnom dni či týždni je teda výlet do prírody veľmi dobrou voľbou.
Cyklistika – jazda na bicykli nemusí byť nutne vnímaná ako tréning. Práve v tom spočíva jej výhoda. Chodenie do práce, školy či na nákup na bicykli vám môže zabezpečiť vašu dennú dávku pohybu. Cyklistika je vhodná i pre začiatočníkov, ktorí vyhľadávajú cvičenie nízkej intenzity.
Pilates – je prijateľnejšou formou posilňovania pre ženy, pretože je zvyčajne nižšej intenzity. Zlepšuje držanie tela, znižuje bolesť chrbtice, môže byť účinnou prevenciou voči zraneniam či znižovať menštruačné bolesti.
Dovolíme si doplniť, že ak ste v cvičení začiatočník alebo máte akékoľvek zdravotné problémy, odporúčame konzultáciu s vašim lekárom. Ten vám môže pomôcť ideálny typ cvičenia práve pre vás. Ak vás téma Prečo povedať športu áno zaujala, prečítajte si aj ďalšie naše články. Napríklad: Posilňujem motiváciu – poraz stres overenými technikami (mystresship.com) alebo vedecké štúdie, z ktorých sme pri písaní článku čerpali:
Exercise and Self-Esteem: Validity of Model Expansion and Exercise Associations (uri.edu).