parallax background

Naše pocity a ich vplyv na naše telo

Úspech? Talent či Drina
2. januára 2021
Obklopený psychopatmi?
15. marca 2021
Úspech? Talent či Drina
2. januára 2021
Obklopený psychopatmi?
15. marca 2021


KLÁDLI STE SI UŽ NIEKEDY OTÁZKU, ČI VAŠE POCITY OVPLYVŇUJÚ AJ VAŠE FYZICKÉ ZDRAVIE?


Čoraz častejšie sa v odborných kruhoch hovorí, že náš organizmus je len obrazom toho, ako sa cítime. Že naše telo ovplyvňuje naše pocity, teda ako sa cítime a zas naše pocity ovplyvňujú naše telo – teda naše orgány, a to ako fungujú. Proste naše pocity a telo sú v symbióze.


znamená to, že negatívne pocity = nezdravý organizmus?



V dnešnej dobe vieme na základe štúdií Booth-Kewleyho a Friedmana z roku 1987 ako i Herberta a Cohena z roku 1993 povedať, že negatívne emočné nastavenie má negatívny vplyv na fungovanie kardiovaskulárneho a imunitného systému. Teda negatívny vplyv na náš organizmus. A ako veľký? To samozrejme záleží od viacerých faktorov, ale dopady môžu byť až devastačné. Od vredov a akné cez bolesti hlavy až po infarkty a rakovinu. Iné štúdie z oblasti kognitívnych vied a neurovied zas potvrdili, že emócie majú okrem iného vplyv na vnímanie, pamäť, pozornosť a uvažovanie.* Možno si hovoríte: „Ale ja sa stravujem zdravo, športujem, mňa sa to netýka a nemôžem až takto ochorieť.“ To je samozrejme super a vášmu telu to v rozumnej miere určite nemôže uškodiť, avšak tým staviate len pevné základy „vášho hradu“, ale samotný „boj“ sa uskutoční až na nich. A práve tento „boj“ budú zohrávať vaše pocity.

Najnovšie vedecké testy v oblasti epigenetickej medicíny ukazujú, že naše pocity sú často mocnejšie než čokoľvek, čo si vieme predstaviť. Niektorí dokonca hovoria, že pocity vytvárajú našu realitu. V knihe "The Genie in Your Genes" doktor Dawson Church píše:



„TENTO VÝSKUM NÁM PRIPOMÍNA, ŽE VEĽA PROSTRIEDKOV K UZDRAVENIU DRŽÍME VO VLASTNÝCH RUKÁCH. DÁVA NÁM NAJAVO, ŽE O NAŠOM ZDRAVÍ ČI CHOROBE NEROZHODUJÚ LEKÁRI ANI INÍ ZDRAVOTNÍCI. MÔŽU VYROVNÁVAŤ ROVNOVÁHU, ALE NIE ZĎALEKA TAK, AKO MÔŽEME MY. KAŽDÝ JEDNOTLIVEC SI VYTVÁRA VEĽKÚ ČASŤ EMOCIONÁLNEHO PROSTREDIA, ČÍM ZAPÍNA ALEBO VYPÍNA GÉNY VO SVOJICH BUNKÁCH. TO VYTVÁRA OBROVSKÝ A VZRUŠUJÚCI POTENCIÁL.“


Bunky vo vašom tele si môžete predstaviť ako malých vojačikov v plnej zbroji, ktorí sú pripravení ísť do boja a aj zomrieť za vás. A je len na vás, ako často a do ako ťažkého boja ich budete posielať. Oni nerozumejú sarkazmu a ani tomu, či sú vaše pocity oprávnené a na potrebnej úrovni alebo sú prehnané. Proste všetko čo poviete, berú doslovne. Pre lepšie vysvetlenie pár príkladov:

Pokiaľ si budete hovoriť, že „hnusím sa sám sebe, keby som radšej umrel“, čo sa bude diať? Vaše bunky začnú starnúť a odumierať. Vedci Stone, Cruise, Marco, Cox a Neale už v roku 1996 vyskúmali, že negatívne zážitky / udalosti, ktoré spôsobujú negatívnu náladu, majú za následok nižšiu hladinu S-IgA (Imunoglobulín A), pozitívne udalosti spôsobujúce pozitívnu náladu majú za následok zvyšovanie hladiny S-IgA.

Pri zlomenom srdci zas môže vaše skutočné srdce začať slabnúť. Dokonca existujú prípady, kedy človek doslova umrel pre zlomené srdce. Ale aby sme neboli len negatívni, funguje to aj opačne! Pokiaľ sa cítite skvelo, myslíte pozitívne a ste so svojim životom spokojní, vaše telo lepšie regeneruje. A pokiaľ ste mali nejaký úraz, tak ten sa vám až zázračne začne hojiť. Tento proces je už stáročia známy. Ako dobrý príklad nám slúžia vojaci z dôb stredoveku. Vojakom tej armády, ktorá vyhrávala, sa rezné rany hojili výrazne rýchlejšie, často až popierajúc logiku, ako vojakom armády, ktorá prehrávala a nálada bola negatívna.




myšlienky - liečitelia i zabijáci zároveň

 
 


Každý okamih, každá naša myšlienka a každé naše konanie má dopad na bunky v našom tele. Pozitívne myšlienky telo energeticky podporujú a liečia, pričom negatívne – stresujúce ho devastujú. Preto práve v dnešnej dobe, kedy sa na nás negatívne správy a obavy z budúcnosti valia z každej strany, je dobré sa zamyslieť, čo počúvame, aké emócie a myšlienky (prípadne konanie) nám to vyvoláva a čo je lepšie vypustiť.

 


A ČO S TÝM? ZÁKERNÁ OTÁZKA. S ISTOTOU VÁM VIEME POVEDAŤ, ŽE EXISTUJÚ JEDNODUCHŠIE AKO I ZLOŽITEJŠIE METÓDY. A SAMOZREJME S VÄČŠÍM AKO I MENŠÍM EFEKTOM.


Z krátkodobého hľadiska je určite pozitívne investovať čas do vecí, ktoré nás tešia a vytvoria nám pozitívne emócie. Či už je to hudba, ktorá nám navodí príjemné pocity a emócie, knihy a články, ktoré nás rozveselia, prípadne pozitívne motivujú k činom, ktoré sú pre náš organizmus prospešné. A ak sa vám nechce čítať a hudbu nepočúvate, tak aj filmy – komédie môžu byť krátkodobým a jednoduchým „liekom“. Tieto slová potvrdzuje aj štúdia z roku 1990, kedy v laboratórnom experimente, ktorý realizovali Labott, Ahleman, Wolever a Martin, výskumníci probandom púšťali videá s pozitívnym a negatívnym obsahom. Tie s pozitívnym obsahom, ktoré vyvolali smiech, zvýšili aktivitu imunitného systému (resp. produkciu S-IgA). Tieto výsledky korelujú s poznatkami odborníkov Dilon, Minchoff a Baker, ktorí v rokoch 1985-1986 skúmali vplyv pozerania vtipných videí a zistili, že pozeranie vtipných videí zvyšuje produkciu S-IgA.


Čo je ale dôležité, robte to, čo vám prináša radosť a teší vás. Tu však chceme upozorniť na jednu zásadnú vec. Robte to len do takej miery a tak, aby ste mali chuť to robiť a robilo vám to radosť. Lebo ak športujete z donútenia a do každého cvičenia sa musíte dokopať, prípadne ten šport robíte preto, že je dobrý, ale nie preto, že vás baví, tak v skutočnosti to má pre vás a váš organizmus negatívny efekt. Proste stres, obavy, nechuť pred vykonávaním činnosti, ako i prekonávanie sa a „trpenie“ pri aktivite sú myšlienkami a emóciami, ktoré pre svoj organizmus nechcete. Smejte sa a radujte sa z maličkostí. Kľudne sa smejte len tak bezdôvodne. Trošku sa zahrajte na blázna. Veď vedci už dávno zistili, že smiech lieči. Tak prečo nedopriať pozitívne vibrácie vašim bunkám. To, že sa budete smiať a usmievať na svoje okolie, vytvára niečo magické. Minimálne časť ľudí vám ten úsmev opätuje, a to vás opäť len dobíja.



myslite, myslite, myslite ...



Ale len pozitívne. Aj tak by sa dalo pomenovať už niečo zložitejšie. A to je nastavenie mysle a nepripustenie si negatívnych myšlienok. Skúste sa zbaviť toxických vecí, ktoré sú vo vašom živote. Či už sa jedná o ľudí, každodenné návyky, záležitosti z minulosti, ale i negatívne myšlienky a otázky svedomia. Vieme, že to vôbec nie je jednoduché, že to nepôjde ľahko, a že sa pravdepodobne ani všetkého toxického v živote nezbavíte. Preto začnite s tým, čo je najjednoduchšie. Zoberte si pero a papier. Položte si otázku: Čo ma zožiera? A začnite písať. Každú maličkosť si zapíšte. Z toho, čo napíšete, skúste začať vyberať tie najjednoduchšie veci na zbavenie. A tých sa zbavte. Nezadržujte ich v sebe. Vyrovnajte sa s nimi alebo od nich proste odíďte a nechajte ich byť. Snažte sa oslobodiť od problémov či vzťahov, ktoré vás zožierajú. Lebo pokiaľ ich v sebe držíte, tieto negatívne pocity a energia niekam musia ísť, a tak sa prejavia niekde na vašom tele.

Taktiež prestaňte ľpieť na negatívnych myšlienkach typu „čo keby“ a „čo ako“. Snažte sa sústrediť na to, čo viete a čo poznáte. Prestanete tak priťahovať zlé veci tým, že z nich máte obavy a strach. Nielen, že vás to stresuje v prítomnosti, v tej prítomnosti, v ktorej môžete ovplyvniť svoju budúcnosť, ale minulosť vám to nepomôže zmeniť a pokiaľ sa jedná o veci, ktoré nemáte v rukách, tak vám to vaše obavy aj tak nepomôžu vyriešiť.



MINULOSŤ JE HISTÓRIA A TO, ČOHO SA BOJÍTE, SA MÔŽE STAŤ V BUDÚCNOSTI, ALE I NEMUSÍ. UŽÍVAJTE SI PRÍTOMNÝ OKAMIH A INVESTUJTE ENERGIU DO TOHO, ČO VIETE OVPLYVNIŤ. POZORNE SLEDUJTE ĽUDÍ, KTORÍ SÚ ZVÄČŠA OPTIMISTICKÍ, V POHODE, MÁLO ČO SI PRIPÚŠŤAJÚ A VIDIA LEN TIE DOBRÉ VECI. PRETOŽE ŽIVOT ČLOVEKA JE TAKÝ, AKÝ SI HO JEHO MYŠLIENKY UROBIA.



dýchajte a meditujte



Ďalšou technikou, ako zostať zdravý, je naučiť sa relaxovať / meditovať. Ide o techniky, ktoré svojou históriou siahajú až do piateho storočia do starovekej Indie. Tisícky vedeckých štúdií, ktoré boli vykonávané, potvrdili to, čo ľudia v starovekej Indii už dávno vedeli. Meditácia je holistický prístup k šťastnému telu a mysli. Tieto techniky redukcie stresu sú veľmi účinné a efektívne. A nepomáhajú len na stres, ale i na negatívne myšlienky. Vďaka týmto technikám sa naučíte náročné okamihy predýchať, upokojiť sa a uvoľniť. Vďaka meditácii, ako špecifickému druhu relaxácie, dokážete svoje myšlienky najskôr pozorovať, následne oddeľovať a vyberať si z nich tie, ktoré chcete dať do pozornosti a opustiť tie, ktoré vám škodia. To má pozitívny efekt nielen na vašu psychickú silu, ale i fyzickú silu organizmu. Takto dokážete lepšie a ľahšie fungovať nielen počas dňa, ale dokážete ovládať myšlienky aj pri zaspávaní, ale i uprostred noci, keď sa zobudíte a nemôžete opätovne zaspať. Je vedecky dokázané, že počas určitého časového obdobia dokáže meditácia regulovať srdcovú frekvenciu i krvný tlak. Dôležitá je najmä pravidelnosť a tréning. Relaxáciám a meditáciám sa nenaučíte zo dňa na deň. Je to dlhodobý proces, počas ktorého až postupom času začnete na sebe badať pozitívne efekty. Ak patríte k úplným začiatočníkom v tejto oblasti, je dôležité sa riadiť niekoľkými základnými zásadami, ktoré nájdete na tejto stránke.

Bez ohľadu na to, ktorou technikou začnete a čo si vyberiete, je potrebné mať trpezlivosť a vytrvalosť. Preto nezabudnite na najdôležitejšie:



trénujte, trénujte, trénujte ...



Nikto sa z večera do rána majstrom nestal. Preto je dôležité veriť tomu, čo robíte a pravidelne to trénovať. Až potom môžete v tých zložitejších oblastiach pociťovať zmeny a pozitívne efekty. Ak tomu neveríte, môžete si prečítať aj jeden z našich predchádzajúcich článkov Úspech? Talent či Drina?